مدت زمان مطالعه این مقاله حدودا  10 دقیقه میباشد.
لطفا و در صورت امکان نظر خود را در انتهای مقاله ثبت نمایید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس ترکیبی ساخته‌شده از سمی به‌نام بوتولینوم است. اغلب افراد وقتی متوجه می‌شوند پایه اصلی بوتاکس سم است در مورد تزریق آن نگران یا دودول می‌شوند. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد. استفاده از این ماده کاملاً بی‌خطر بوده و در درمان بسیاری از دردها و بیماری‌ها مانند میگرن نیز کاربرد دارد. تزریق سم بوتولینوم در زیر پوست سبب فلج موقت عضلات صورت یا بدن در ناحیه موردنظر می‌شود. نتیجه آن کاهش چروک‌های سطحی و عمقی و جوانسازی پوست است.

زمانی که اولین‌بار نام این سم در دنیای زیبایی شنیده شد ذهن مخاطبین با سؤالات زیادی درگیر بود و ماهیت این ماده ناشناخته و پر از ابهام بود. برای آشنایی با عملکرد اصلی این سم باید بگوییم پس از تزریق بوتولینوم، این ماده به گیرنده‌هایی خاص متصل شده و مانع از اتصال گیرنده‌های شیمیایی به آن می‌شود. در نتیجه، انجام فعالیت‌های عضلانی یا سوخت‌وساز در آن نقطه غیرممکن خواهد شد.

پیشانی بدون چروک و عدم واکنش چهره در حالت‌هایی مانند اخم و لبخند سبب شده برخی متقاضیان تزریق بوتاکس را گزینه مناسبی برای جوانسازی پوست ندانند. جالب است بدانید پیشرفت‌ علم پزشکی سبب شده که تزریق این ماده علی‌رغم از بین بردن چروک‌ها باعث سفت و بی‌حرکت شدن پوست نخواهد شد.

اثرات و مزایای بوتاکس بیش از مباحث زیبایی‌شناسی است. افرادی که به عارضه تعریق بیش‌ازحد دچار هستند و این مشکل بر اعتمادبه‌نفس آنها برای حضور در اجتماع تأثیر منفی داشته است، می‌توانند به تأثیر درمانی بوتاکس امیدوار باشند.

بوتولونیوم نوع A چیست ؟

بوتولونیوم (Botulinum) نوع A که تقریباً تمامی داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده‌اند، نوعی ماده‌یِ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن (مثل آن‌هایی که در صورت قرار دارند) در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد. در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می‌شود.

بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به شمار می‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری‌ کشنده‌ای است.

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس

افرادی که از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل هستند، بهترین کاندید برای تزریق بوتاکس محسوب می‌شوند. فراموش نکنید استفاده از این سم در دوران بارداری یا شیردهی ممنوع است. مهم‌تر از همه، افراد مبتلا به بیماری‌های عضلانی مانند میاستنی گراویس نمی‌توانند این سم را تزریق کنند.

ویژگی‌های اصلی بهترین کاندید استفاده از بوتاکس عبارت است از:

 • متقاضی      باید در بازه سنی بالای ۱۸ سال قرار داشته ‌باشد.
 • فرد      باید انتظارات کاملاً واقع‌بینانه از نتیجه تزریق داشته ‌باشد.
 • در      فاصله نزدیک تزریق از سولاریوم یا سایر دستگاه‌های برنزه‌کننده استفاده نکرده      باشد.
 • افرادی      که چروک‌های سطحی تا عمیق در صورت خود دارند.
 • پوست      فرد باید فاقد هر نوع التهاب یا عارضه باشد.

کاربردهای تزریق بوتاکس


کاربردهای متنوعی برای سم بوتاکس تعریف ‌شده است. برخی از این کاربردها به شرح زیر هستند:

 • از      بین بردن چین‌وچروک‌های صورت، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، خط لبخند و غیره،
 • جوانسازی      پوست،
 • درمان      بیماری‌های مختلف از جمله دیستونی گردن،
 • دردهای      میگرن،
 • بیماری‌های      اسپاستیک،
 • سندروم      پیریفورمیس،
 • سندروم      درد میوفاسیال،
 • کمردردهای      مزمن،
 • اسپاسم      نیمه صورت،
 • سردردهای      تنش و اسپاسم رایتر،
 • رفع      افتادگی و شل شدن پوست ناشی از افزایش سن،
 • کمک      به کاهش تعریق در زیر بغل،
 • درمان      انحراف چشم،
 • درمان      پرش غیرارادی پلک،
 • درمان      بیماری واژینیسموس.

سن مناسب برای استفاده از بوتاکس


زیبایی چهره دغدغه‌ای بسیار جدی است که اغلب انسان‌ها با آن درگیر هستند. اهمیت بالای این موضوع سبب شده در برخی موارد رفتارهای وسواس‌گونه از برخی متقاضیان سر بزند. برای مثال، جوانان در آغاز دهه سوم زندگی (بالای ۲۰ سال) تنها برای پیروی از هیجانات اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند. بررسی‌ها نشان ‌می‌دهد که افراد در این سنین نتیجه ایده‌آلی از تزریق خود نخواهند داشت.

تهرانترین بهترین سن تزریق بوتاکس را بالای ۳۵ سال می‌دانند. زیرا در این سنین ذخیره چربی زیر پوست کاهش‌یافته و اولین علائم پیری مانند چروک‌های سطحی و افتادگی پوست ایجاد می‌شوند. برخی افراد تصور می‌کنند با آغاز تزریق سم بوتاکس در سنین جوانی می‌توانند از چروک یا افتادگی پوست در میانسالی یا پیری جلوگیری کنند، این تصور کاملاً اشتباه است. بوتاکس تا اندازه‌ای روند پیری را کاهش می‌دهد، اما تأثیری در پیشگیری از افتادگی پوست یا بروز چروک در دهه چهارم و پنجم زندگی ندارد.

البته تعیین زمان دقیق تزریق در افراد مختلف متفاوت است. زیرا سبک‌زندگی و نوع تغذیه افراد با یکدیگر فرق دارد. زمانی که چروک‌های سطحی یا عمیق روی پوست شما ظاهر شدند، بهترین زمان برای تزریق سم ضعیف شده بوتاکس است. قبل از اینکه چروک‌ها عمیق شده و افتادگی پوست تشدید شود، برای تزریق اقدام کنید.

نواحی تزریق بوتاکس

با توجه به تنوع کاربردهای بوتاکس، مناطق تزریق آن با یکدیگر متفاوت هستند. اصلی‌ترین نواحی تزریق این سم عبارتند از:

تزریق در خطوط اخم

خطوط اخم یا گلابلا در حقیقت خطوط عمودی هستند که بین ابروها ظاهر می‌شوند. زمانی که فرد خسته یا عصبی است این خطوط جلوه بیشتری دارند. با تزریق سم بوتولینوم این خط‌ها کاملاً صاف شده و ظاهری جوان‌تر و آرام‌تر خواهید داشت. بهترین روش برای از بین بردن خطوط گلابلا استفاده همزمان از فیلر خط اخم و بوتاکس خط اخم است.


تزریق در پیشانی

یکی از نشانه‌های افزایش طبیعی سن ظهور خطوط ظریف تا عمیق در پیشانی است. افرادی که چروک بیشتری در این ناحیه دارند، پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند. دلایل مختلفی برای ظهور این خطوط وجود دارد؛ ژنتیک، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، مصرف دخانیات و عادات بد رفتاری در تشدید این چروک‌ها مؤثر هستند.

باید بدانید عمیق شدن چروک‌ها درمان آنها را سخت‌تر می‌کند. تزریق بوتاکس در رفع چروک‌های سطحی کاملاً مؤثر خواهد بود. این سم می‌تواند مانع از چروک شدن پوست و کاهش چروک‌های عمیق شود. بهتر است با ظهور اولین چروک‌ها در صورت برای درمان آنها اقدام کنید.

مزایای تزریق بوتاکس


با بررسی تاریخچه استفاده از بوتاکس متوجه می‌شوید این ماده بیش از آنکه در صنعت زیبایی کاربرد داشته ‌باشد، مصرف درمانی دارد. مزیت اصلی بوتاکس این است که می‌توان از آن برای درمان دردهای وابسته به عضلات غیرارادی بدن کمک گرفت. برای مثال، بررسی‌ها تأثیر مثبت استفاده از این سم برای درمان حرکات غیرارادی ماهیچه‌ها در بیماری پارکینسون را ثابت کرده است.

استفاده از بوتاکس برای انسداد اعصاب حسی مانع از ارسال پیام درد به مغز می‌شود و در درمان دردهای تنشی مؤثر خواهد بود. همچنین تزریق بوتاکس راهی مناسب برای درمان دردهای میگرنی است.

با آغاز فصل تابستان شدت تعرق افزایش پیدا می‌کند. با این حال، برخی افراد به عارضه تعریق بیش‌ازحد مبتلا هستند. شدت تعرق آنها به‌اندازه‌ای بالا است که می‌تواند فعالیت‌های روزانه آنها را مختل کند. تزریق بوتاکس یکی از راهکارهایی است که می‌توان برای کاهش میزان تعرق از آن استفاده‌ کرد.

دیستونی یکی دیگر از بیماری‌هایی است که می‌توان برای درمان آن از بوتاکس استفاده‌کرد. دیستونی در حالت شدید انجام تمام فعالیت‌ها را مختل کند. سم بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات و ماهیچه‌های منقبض به درمان این مشکل کمک می‌کند.

سایر مزایای سم بوتولینوم عبارتند از:

 • لیفت      چشم و لیفت      ابرو،
 • رفع      چروک‌های پیشانی و اطراف چشم،
 • رفع      خطوط لبخند و      اخم،
 • رفع      تیرگی و کبودی اطراف چشم.

عوارض تزریق بوتاکس

بوتاکس روشی غیرتهاجمی بوده و عوارض بسیار کمی برای آن ثبت‌ شده است. احتمال بروز این عوارض با مهارت کم پزشک و استفاده از مواد نامرغوب افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر، اگر تزریق بوتاکس در کلینیک‌های غیربهداشتی یا در سالن‌های آرایشی غیرمعتبر انجام شود، عوارض بیشتر و شدیدتر خواهد بود. اصلی‌ترین عوارض بوتاکس عبارتند از:

قرمزی و تورم

ادم (تورم) و قرمزی واکنش طبیعی بدن در پاسخ به ورود هر ماده بیگانه به آن است. شدت این عوارض در افراد متغیر است و در دامنه خفیف تا شدید قرار می‌گیرد. در برخی موارد این عارضه طی چند ساعت پس از تزریق برطرف شده و به درمان خاصی نیاز ندارد. ضخامت سوزن و محل تزریق دو عامل اصلی در ادم بعد از تزریق هستند. کمپرس آب سرد در کاهش تورم ناشی از تزریق تأثیر به‌سزایی دارد.

سردرد و تهوع

این عارضه در حدود ۱۵ درصد تزریق‌ها مشاهده می‌شود. این حالت بسیار خفیف بوده و در فاصله چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس برطرف می‌شود. اگر سردرد بعد از بوتاکس تا چهار روز بعد از تزریق در کنار حالت تهوع برطرف نشد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

کبودی

سوراخ شدن عروق خونی در محل تزریق سبب کبودی ناحیه می‌شود. دلیل اصلی این است که محل مناسبی برای تزریق انتخاب ‌نشده است. اگر پزشک به آناتومی صورت آشنا نبوده و تجربه کافی در تزریق نداشته ‌باشد، احتمال بروز این عارضه بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این عارضه قطع مصرف داروهای ضد انعقاد و آسپرین دو هفته قبل از تزریق الزامی است.

واکنش‌های کولینرژیک

این واکنش به‌صورت خشک شدن دهان یا خشکی بیش از حد چشم‌ها ظاهر می‌شود. در مواردی که از سم نوع B استفاده شود، احتمال بروز این نوع واکنش‌ها افزایش می‌یابد.

عفونت

عفونت یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس است. اگر وسایل تزریق، محیط کلینیک و صورت بیمار به‌خوبی استریل نشود احتمال عفونت بعد از تزریق به‌صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت.

افتادگی پلک، تورم بافت‌های لنفاوی، افزایش خطوط کنار بینی، افتادگی ابرو، بی‌حس شدن صورت، شل شدن پلک، علائم مفیستو، عدم تقارن صورت، افتادگی لب‌ها، دشواری بلع، سختی لبخند زدن و کاهش ترشح بزاق سایر عوارض احتمالی پس از تزریق سم بوتاکس هستند.

توصیه‌های قبل تزریق بوتاکس

برای کسب بهترین نتیجه ممکن از تزریق بوتاکس، بهتر است که توصیه‌های زیر را جدی بگیرید.

 • در      انتخاب پزشک و کلینیک مناسب برای تزریق دقت کنید. همان‌طور که گفتیم عدم      مهارت پزشک و استریل نبودن محیط در تشدید عوارض نقش مهمی دارند.
 • زمان      مناسبی را برای تزریق انتخاب کنید. اگر در دوره بارداری یا شیردهی هستید      منتظر بمانید تا این دوره تمام شود. افرادی که به التهاب، تبخال لب یا حساسیت‌های پوستی دچار هستند      باید تزریق را به پس از بهبودی کامل و رفع این مشکلات موکول کنند.
 • افرادی      که داروی خاصی مصرف می‌کنند یا به ماده خاصی حساسیت دارند، باید این موارد را      به پزشک خود اطلاع دهند.
 • مصرف      مواد ضد انعقاد خون یا داروهایی که احتمال حساسیت را افزایش می‌دهد، باید در      دوره نزدیک به تزریق قطع شود.
 • در      جلسه تزریق و روز بعد از آن نباید به هیچ عنوان آرایش کنید. مواد آرایشی      احتمال بروز عفونت بعد از تزریق را افزایش می‌دهد.
 • در      جلسه مشاوره باید اهداف خود را از تزریق کاملاً واضح بیان کنید و مراقبت‌های      قبل و بعد از تزریق را از پزشک بپرسید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

برای اینکه نتیجه ایده‌آلی از تزریق خود داشته ‌باشید رعایت برخی موارد الزامی است. مهم‌ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • یک      ساعت بعد از تزریق صورت خود را به آرامی ماساژ دهید. بهتر است اعمالی مانند      خندیدن، اخم کردن و بالا انداختن ابرو را انجام دهید.
 • از      لمس یا فشار دادن محل تزریق خودداری کنید.
 • می‌توانید      بلافاصله بعد از تزریق فعالیت‌های عادی زندگی خود را انجام دهید.
 • انجام      فعالیت‌های ورزشی را به ۲۴ ساعت بعد از تزریق موکول کنید.
 • تا      ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از هیچ ماده آرایشی استفاده نکنید.
 • تا      چهار ساعت بعد از تزریق از خم شدن یا دراز کشیدن اجتناب کنید.
 • انجام      فعالیت‌های سنگین را ۷۲ ساعت بعد از تزریق آغاز کنید.
 • از      فعالیت‌هایی مانند اسکراب پوست، لایه‌برداری و ماساژ صورت بپرهیزید.
 • روی      محل تزریق نخوابید.
 • تا      ۴۸ ساعت بعد از تزریق از تماس مستقیم با نور خورشید اجتناب کنید.
 • استفاده      از وان آب گرم، دستگاه‌های برنزه‌کننده، سونا، جکوزی و لیزر ممنوع است. برای      انجام این فعالیت‌ها حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 • بهتر      است تاتو یا میکروبلیدینگ      ابرو را دو هفته      به تعویق بیندازید.

برندهای معتبر بوتاکس

با توجه به مزایای درمانی و تأثیر استفاده از بوتاکس در جوانسازی پوست، تولیدکنندگان مختلفی اقدام به عرضه این محصول کرده‌اند. برندهای اصلی موجود در بازار ایران عبارتند از:

دیسپورت (Dysport)

دیسپورت ساخت کشور انگلیس بوده و یکی از بهترین برندهای موجود در بازار است. نتایج تزریق یک تا دو روز بعد قابل‌مشاهده است. این محصول ماندگاری نسبتاً خوبی داشته و اثرات آن تا ۶ ماه بعد از تزریق بوتاکس باقی خواهد ماند. افرادی که چروک‌های سطحی تا عمیق دارند، بهترین گزینه برای تزریق این سم هستند.

فرآیند تزریق آن بسیار کوتاه بوده و می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های روزانه خود را آغاز کنید. مولکول‌های موجود در این سم نسبت به سایر برندهای موجود در بازار کوچک‌تر است. در نتیجه به‌صورت یکنواخت‌تری زیر پوست پخش می‌شود.

هزینه تزریق بوتاکس

با توجه به اینکه نیاز افراد با یکدیگر متفاوت است تعیین دقیق هزینه تزریق بوتاکس تنها در جلسه مشاوره امکان‌پذیر است. عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر افزایش یا کاهش هزینه نهایی تأثیر بگذارد. این موارد عبارتند از:

 • میزان      تزریق : هرچه چروک‌های پوست بیشتر باشد، فرد به حجم      بالاتری بوتاکس نیاز دارد. این مورد هزینه نهایی تزریق را افزایش می‌دهد.
 • اندازه      محل تزریق : برای از بین بردن چروک‌های پیشانی، پنجه کلاغی،      رفع خطوط اخم یا لبخند به میزان مشخصی بوتاکس نیاز است و هر چه ناحیه مدنظر      بزرگ‌تر باشد، به حجم بیشتری بوتاکس نیاز خواهد بود.
 • هزینه      کلینیک و پزشک : این      مورد نیز عامل دیگری است که در تعیین هزینه نهایی تزریق بوتاکس اهمیت دارد.      هر چه کلینیک مجهزتر باشد و پزشک از تجربه و مهارت بالاتری برخوردار باشد،      بدون شک هزینه تزریق بیشتر خواهد بود.
 • برند      بوتاکس : با توجه به نوسانات ارزی، قیمت فرآورده‌های      بوتاکس متغیر است. به طور کلی برند دیسپورت گران‌ترین و برندهای نورونوکس و      مسپورت در رده‌های بعدی از نظر قیمت جای می‌گیرند. بسته به این که کدام از      برند برای تزریق استفاده کنید، قیمت درمان هم تغییر می‌کند.
 • محل      تحت درمان : دوز درمانی در محل‌های مختلف بدن متفاوت است.      مثلاً برای رفع افتادگی گوشه‌های لب به ۲ تا ۸ واحد بوتاکس (۱ تا ۲ تزریق) و      برای رفع خط اخم به ۲۰ تا ۴۰ واحد دارویی (۵ تا ۸ تزریق) نیاز است. هرچه نیاز      به دوز دارویی بیشتر باشد، قاعدتاً هزینه بوتاکس هم بیشتر می‌شود.
 • عمق      خطوط : عامل      دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است، عمق خطوط یا شدت چین و چروک‌های صورت      است. مثلاً برای چین‌های پنجه کلاغی ممکن است ۲ تا ۵ تزریق برای هر طرف نیاز      باشد. هرچه دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد، هزینه‌ی بوتاکس هم کاهش می‌یابد.
#برند بوتاکسهزینه تزریق (تومان)
۱دیسپورت (انگلیس)۲/۲۰۰/۰۰۰
۲مسپورت (ایران)۹۰۰/۰۰۰
۳نورونوکس (کره   جنوبی)۲/۲۰۰/۰۰۰
۴دیستون (ایران)۹۰۰/۰۰۰
۳ژئومین (آلمان)۲/۲۰۰/۰۰۰